Wszystkie mennice świata, bija monety srebrne, od zawsze posiadały one wyższy nominał, od zwykłych obiegówek. Dzieje się tak ze względu na cenę kruszcu.

W czasie PRL, najpopularniejsze były srebrne monety o nominale 200 zł, przed wojną, wychodziły interesujące monety srebrne, z głową kobiety czy marszałkiem. Obecnie monety srebrne bite są stemplem lustrzanym, w nominałach 10 oraz 20 złotych. Są one największymi monetami, posiadają większą wielkość od swoich odpowiedników GN, czy też bitych w złocie. Wiele osób, interesujących się numizmatyką kolekcjonuje monety srebrne, również z innych krajów. Warto zauważyć, że monety zagraniczne, bite są również w Polskiej mennicy, dlatego mamy do nich ułatwiony dostęp. Mennica Polska, na swoich stoiskach, rozprowadza, przykładowo monety białoruskie. Inne kraje wybierają naszą mennicę, ze względu, na wysoką jakość emitowanych monet. Monety srebrne, również monety zagraniczne, posiadają obecnie różnego rodzaju dodatki, kamienie, minerały, czy też ceramikę i szkło. Moneta, z elementami szkła została wypuszczona, w celu upamiętnienia rocznicy Polskiego osadnictwa w Ameryce.

Coraz więcej osób zbiera monety numizmatyka staje się pasją coraz większej grupy osób. Mennica polska, co miesiąc emituje różnego rodzaju monety okazjonalne.

Najpopularniejsze są monety o niższych nominałach. Monety te są niejako kontynuacją serii okolicznościowych monet z czasów PRL. Przykładem może być seria władców, która została rozpoczęta jeszcze w starych nominałach 20 zł, a skończyła się na Auguście Poniatowskim w nowym nominale 2 zł. Dość dużym powodzeniem cieszą się również monety zagraniczne które często bite są w Polskiej Mennicy Państwowej. Polskie monety są często nagradzane, za kunszt wykonania, charakteryzują się ładnym rysunkiem, jak również ostatnio wplataniem, interesujących dodatków, takich jaki bursztyn, który znalazł się na Szlaku Bursztynowym, monecie, która odniosła duży sukces, a jej cena szybko poszybowała w górę. Oczywiście monety to doskonały pomysł na inwestycje, dlatego wiele osób lokuje w nich swój kapitał, ciekawe monety inwestycyjne można obejrzeć na stronie: https://numimarket.pl/kategoria/srebrne-monety-inwestycyjne_24/1.