Odkamienianie ekspresu do kawy jest ważną częścią konserwacji urządzenia.

Kamień w ekspresie zmienia smak kawy i prowadzi do większego zużycia energii elektrycznej, ponieważ ciepło musi wniknąć w warstwę kamienia, zanim będzie można podgrzać wodę. Regularne odkamienianie ekspresu nie tylko przedłuża jego żywotność, ale także zapewnia optymalną temperaturę kawy i jej maksymalną pojemność. Ponadto ekspres wymaga mniej energii elektrycznej i jest cichszy podczas procesu warzenia.

Jak często należy odkamieniać ekspres do kawy?

Kiedy należy odkamienić ekspres do kawy?

Kamień jest szkodliwy nie tylko dla prawidłowego funkcjonowania ekspresu do kawy, ale także dla jakości, smaku i zapachu kawy. Należy zatem regularnie odkamieniać urządzenie zgodnie z zaleceniami producenta i używając odpowiedniego odkamieniacza. Podczas odkamieniania ekspresu do kawy lepiej nie używać domowych środków, takich jak ocet. Jest to bardzo agresywny środek i może uszkodzić wrażliwe elementy. Zwłaszcza gumowe rury i uszczelki mogą z czasem stać się porowate i kruche.

Z tego powodu wielu producentów odradza używanie octu i innych środków, kolejną wadą jest nieprzyjemny zapach, którego trudno się pozbyć. Dodatkowo producent może nie uznać gwarancji, jeśli ekspres do kawy był nieprawidłowo odkamieniany. Do wyczyszczenia ekspresu z wszelkich zanieczyszczeń i osadów używa się specjalnych preparatów do odkamieniania, mogą być to produkty w płynie lub w tabletkach.

Odkamieniacz w tabletkach nivona jest łatwy w użyciu, rozpuszczamy odpowiednią ilość w wodzie i włączamy cykl odkamieniania lub ręcznie przepuszczamy roztwór przez urządzenie. Częstotliwość odkamieniania ekspresu do kawy zależy od zawartości wapna w wodzie pitnej i częstotliwości używania sprzętu. Wiele ekspresów do kawy ma praktyczny wskaźnik na wyświetlaczu, który informuje, kiedy należy usunąć kamień. Jeśli twój ekspres do kawy nie jest wyposażony w automatyczny wskaźnik, wystarczy odkamieniać urządzenie raz na miesiąc lub co trzy miesiące w zależności od tego, jak często parzymy kawę, czy używamy wody z kranu czy przefiltrowanej.