Nawożenie trawnika to inwestycja czasu i pieniędzy, więc możesz się zastanawiać, czy ta czynność jest naprawdę opłacalna, oraz ile tak naprawdę odniesiesz korzyści z nawożenia trawy w przyszłości.

Większość dzisiejszych nawozów zawiera również środki zapobiegające wzrostowi chwastów. Nawet te, które nie pomagają w zwalczaniu chwastów, dają trawie siłę i zdrowie, których potrzebuje, aby odpowiednio rosnąć. Gęsta, mocna trawa z głębokimi korzeniami będzie również rzadziej padać ofiarą chwastów. Jeśli kiedykolwiek straciłeś dużą część swojej trawy naraz, dzieje się tak często z powodu choroby, która atakuje trawę od samego korzenia. Gdy trawa ma odpowiednie składniki odżywcze, aby rosnąć, jest znacznie mniej podatna na choroby. Pamiętaj, trawa żyje, tak jak Ty, i potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, aby chronić się przed chorobami. Każdy właściciel domu zna frustrację związaną z trawą, która rośnie gęsto i bujnie w jednym obszarze podwórka, a na innym jest rzadka i słaba. Często jest to spowodowane brakiem składników odżywczych w mniej bujnej części ogródka. Nierówne składniki odżywcze występują z powodu czynników naturalnych, które w różny sposób wpływają na glebę w różnych częściach podwórka.

Nawożenie trawnika zapewni równomierny wzrost, a cały trawnik będzie wyglądał bujnie i gęsto. Trawa pobiera składniki odżywcze z gleby, aby zdrowo rosnąć.

Gęsta trawa będąca wynikiem nawożenia pomaga wyeliminować erozję gleby. Prawidłowo nawożona gleba jest również mniej podatna na wypłukanie, gdy nadejdą okresowe deszcze i burze. Zdrowa gleba będzie promować zdrową trawę na przyszłe lata, więc jest to inwestycja w przyszłość Twojego podwórka czy ogrodu. Poza tym zdrowy trawnik, który jest odpowiednio nawożony i wypielęgnowany, jest bardziej odporny na uszkodzenia powodowane przez szkodniki. Wybierając nasiona na trawniki i nawozy sprawdź, co posiada w ofercie sklep z trawą. Niezależnie od tego, czy nawóz zawiera środki owadobójcze, im gęstszy rośnie trawnik, tym trudniej jest utrzymać się na nim szkodnikom. Jak widać, odpowiednie nawożenie trawnika ma wiele zalet i w rzeczywistości jest to inwestycja, która będzie się opłacać latami.