Jako właściciel nieruchomości z pewnością chcesz chronić swoją inwestycję, a pomoże w tym geodezja, czyli profesjonalne pomiary i mapowanie terenu.

Zrozumienie możliwych naruszeń nieruchomości, tam, gdzie są twoje granice i narożniki, dostarczy ci maksymalnych informacji na wypadek jakichkolwiek sporów, jeśli zdecydujesz się na budowę ogrodzenia, garażu czy podjazdu dla samochodów. Jeśli kiedykolwiek widziałeś geodetę w pracy, prawdopodobnie zauważyłeś jego interesująco wyglądający sprzęt. Aby zbadać działkę, geodeta będzie potrzebować tachimetru lub teodolitu, czyli przyrządu z obrotowym teleskopem do pomiaru kątów poziomych i pionowych, oraz poziomicy dla wzroku, lasera i wody. Teodolit jest uważany za najlepsze narzędzie pomiarowe, ponieważ służy do pomiaru kątów pionowych i poziomych między punktami. Bez tego geodeta nie będzie w stanie uzyskać dokładnych i wiarygodnych wyników. Geodeci korzystają również z bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń, jak systemy GPS, drony i zdjęcia satelitarne. Podczas badania terenu otrzymasz raport z badania w formie mapy. Spowoduje to wyświetlenie lokalizacji twojej działki wraz z wielkością nieruchomości i wszelkimi widocznymi ulepszeniami. Posiadanie tych informacji w rejestrach pozwoli ci zlokalizować wszelkie granice, struktury, służebności, spory i potencjalne naruszenia gruntu.

Geodezja może dostarczyć niezbędnych informacji, które pozostaną w rejestrze publicznym przez 10 lat.

Jest to niezbędny krok, jeśli chcesz dodać nowe ogrodzenie, basen lub inny dodatek do swojego terenu. Geodeci wykorzystają istniejące dane historyczne i znaczniki, aby określić dokładne wymiary terenu. Chociaż są drogie, pomiary i mapowanie terenu mogą pomóc w ochronie inwestycji, jaką jest posiadanie gruntu. Do zadań, jakie geodezja Nowy Targ obsługuje, należy również ocenianie wniosków projektowych i decydowanie o wykonalności projektu patrząc na zapotrzebowanie rynku, opłacalność ekonomiczną, bezpieczeństwo i wpływ na otaczający obszar.