Dość częstym problemem związanych z narządami wzroku u dzieci jest zapalenie spojówek.

Pod pojęciem spojówek kryją się cienkie błony, które pokrywają gałkę oczną oraz powieki od strony gałki. Ich głównym zadaniem jest skuteczna ochrona najważniejszych struktur w gałce ocznej. Ich uszkodzenie na szczęście rzadko prowadzi do poważniejszych problemów związanych z trwałym upośledzeniem narządów wzroku. Istotne jest jednak to, aby nie zlekceważyć problemu i udać się do lekarza, który dokona badania i potwierdzi proces leczenia.

Zapalenie spojówek, diagnostyka i leczenie

Podstawowe informacje na temat zapalenia spojówek

Oczywiście w większości przypadków zapalenie spojówek nie jest bardzo groźne, ale potrafi być uciążliwe. Dlatego warto przeprowadzić dokładne badanie okulistyczne pod kątem dobrania sposobu leczenia oraz wykluczenia innych poważniejszych chorób, które mogą dawać podobne objawy. W przypadku zapalenia spojówek może dojść do objawów, takich jak na przykład ból oka, swędzenie oczu, zaczerwienienie oczu, pojawia się też wydzielina oraz przejściowe problemy z widzeniem.

Do zapalenia spojówek może dojść w wyniku infekcji. W takim przypadku mamy do czynienia z bakteryjnym, wirusowym oraz grzybiczym zapaleniem. Dodatkowo taki stan zapalny może być spowodowany również przez reakcje toksyczne, alergiczne oraz autoimmunologiczne. To właśnie dlatego badanie jest bardzo ważne, ponieważ w zależności od rodzaju zapalenia spojówek, stosowane są inne metody leczenia charakteryzujące się wysoką skutecznością. Badaniami takimi zajmują się praktycznie wszyscy specjaliści z branży okulistycznej.

Profesjonalny okulista na woli oraz specjaliści z innych regionów Warszawy oraz całej Polski, stosują różnego rodzaju metody leczenia. Do najpopularniejszych sposobów zalicza się stosowanie kropli nawilżających bez konserwantów, kropli z antybiotykiem, leków przeciwwirusowych, a także steroidów. Na szczęście znalezienie specjalistów zajmujących się zapaleniem spojówek nie jest trudnym zadaniem. Wiele informacji na ich temat jest dostępnych w Internecie.