Obecnie wiele firm specjalizuje się w prowadzeniu działalności polegającej na szeroko pojętym handlu zagranicznym.

W przypadku handlowania z partnerami znajdującymi się w obrębie Unii Europejskiej cała procedura nie stanowi dużej trudności. Okazuje się za to, że większa liczba formalności jest wymagana w przypadku prowadzenia handlu z partnerami, którzy znajdują się w krajach nienależących do wspólnoty europejskiej. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat sprawnego przeprowadzania transakcji poza UE.

Eksport poza UE – o co trzeba zadbać?

Przede wszystkim wywożenie towarów do krajów Unii Europejskiej, w tym do Wielkiej Brytanii wiąże się z załatwieniem pewnych spraw formalnych. Do ich grona zalicza się między innymi zarejestrowanie podmiotu na Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych PUESC oraz uzyskanie specjalnego numeru identyfikacyjnego EORI. Eksport towarów poza Unię Europejską – najważniejsze informacje

Dzięki temu możliwe jest zgłaszanie towarów do procedury celnej, procedury specjalnej albo zwykłej procedury wywozu.

Na szczęście załatwianie powyższych formalności jest szybkie, łatwe, wygodne i możliwe drogą elektroniczną.

Oczywiście towary mogą być eksportowane na handel, ale możliwe jest też korzystanie z procedur specjalnych, związanych na przykład z czasowym wywozem towarów z zamiarem ich przywiezienia (np. na różne targi albo z zamiarem ich naprawy za granicą). W przypadku standardowej bezzwrotnej procedury wywozu, konieczne jest dołączenie faktury, listu przewozowego, certyfikatu pochodzenia oraz wymaganych zezwoleń i pozwoleń.

Wiele informacji na temat zagranicznego eksportu towarów można znaleźć w Internecie, na przykład na stronie https://daumanlogistics.pl/handel-zagraniczny-eksport-towarow/. Poza tym spore wsparcie w tym zakresie jest udzielane przez wyspecjalizowane firmy i agencje celne, które chętnie załatwiają różne sprawy formalne w imieniu przedsiębiorcy zajmującego się eksportem. Znalezienie takich porządnych firm nie stanowi dużego problemu. Można tego dokonać na przykład drogą internetową.