Z pewnością wszyscy, którzy kiedykolwiek zajmowali się samodzielnym zaprojektowaniem wyglądu swojego wnętrza, zastanawiali się czasem, czy wybór odpowiednich kolorów ma jakieś znaczenie.

Wiele osób chce urządzić swoje wnętrze w jasnych kolorach, ale obawa przed niepraktycznością czy monotonnością takich mebli i potrzebą ich częstego czyszczenia zniechęca wielu konsumentów do ich zakupu. Nikt przecież nie ma czasu ani ochoty na codzienne sprzątanie jasnej kanapy, która łatwo się brudzi. Większość ludzi uważa również, że jasne wnętrza są dla odważnych i zdecydowanych. Na szczęście nie wszystko jest tak złe, jak się wydaje. Chociaż jasne meble z pewnością wymagają więcej sprzątania i uwagi, najtrudniejszym zadaniem jest znalezienie właściwej drogi. Trzeba bardzo umiejętnie bawić się formami kompozycyjnymi, dodatkami, elementami mebli i wystrojem, aby uniknąć nudnego i jednolitego wnętrza. Decydując się na zakup mebli w jasnych kolorach, trzeba poznać wszystkie jego zalety i wady, bo tylko dzięki tej analizie można zrozumieć, czy w ogóle je nabyć, czy też lepiej z nich zrezygnować. Jasne meble przyczyniają się do wizualnego powiększenia pomieszczenia.

Zaleta ta jest bardzo często wykorzystywana przy aranżacji niewielkich rozmiarów salonu, dzięki czemu pomieszczenie staje się jaśniejsze i bardziej wyraziste.

Na przykład białe meble sprawiają, że salon wydaje się luksusowy i elegancki w klasycznym stylu, można nawet powiedzieć, że jasne kolory, takie jak biel, beż, szarości czy kość słoniowa, są niezbędne dla osiągnięcia takiego efektu. Dobrym pomysłem mogą być meble w jasnych kolorach w salonie urządzonego zgodnie z zasadami stylu skandynawskiego, a także inne popularne style, takie jak minimalizm. Do jasnych mebli w salonie bardzo łatwo można również wprowadzić kontrastowe kolory akcentujące, aby ożywić wnętrze, przykładem może być fotel czerwony. Meble w jasnych kolorach, w przeciwieństwie do ciemnych, wyglądają na mniej masywne, i sprawiają, że pomieszczenie jest bardziej przestrzenne i przewiewne, a także bardziej słoneczne.