Jabłka są jednymi z najpopularniejszych owoców sezonowych w naszym kraju.

Ludzie cenią je sobie ze względu na soczystość, smak oraz bogactwo witamin i innych ważnych składników odżywczych. Ważną kwestią jest nie tylko dbanie o owoce, gdy znajdują się jeszcze na drzewach, ale również zapewnienie im odpowiednich warunków przechowywania. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat oraz przestrzegać kilku podstawowych zasad. Dzięki temu zarówno w przypadku mniejszej, jak i większej ilości, owoce te zachowają swoją jakość i smak aż do kolejnego sezonu.

Jabłka i najważniejsze zasady ich przechowywania

Co warto wiedzieć na temat przechowywania jabłek?

Podstawową sprawą jest zadbanie o owoce już w czasie zbiorów. Nie mogą one być zbite ani zdarte. Wysoka jakość owocu przekłada się na jego lepszą soczystość oraz smak. Pod żadnym pozorem nie wolno przechowywać jabłek nadgniłych, które powodują rozprzestrzenianie się chorób przechowalniczych na inne owoce. Również miejsce, w którym będą się znajdować jabłka powinno spełniać kilka istotnych wymagań.

Najlepszą opcją na przechowywanie jabłek przez okres zimy, aż do kolejnego sezonu, jest umieszczenie ich w chłodni. Wiele firm działających w branży spożywczej posiada takie pomieszczenia, natomiast w domach można przechowywać jabłka w piwnicach, chłodnych spiżarniach i innych miejscach tego typu. Poziom wilgotności powinien być odpowiednio wysoki. Dodatkowo miejsca magazynowania jabłek muszą być dobrze wentylowane. Warto co jakiś czas sprawdzić stan przechowywanych jabłek, aby upewnić się, że nie zaczynają one gnić i nieprzyjemnie pachnieć.

Jak widać prawidłowe przechowywanie jabłek nie jest trudnym zadaniem i nie wymaga ono stosowania żadnych specjalistycznych rozwiązań. Wystarczy zapewnić owocom odpowiednie miejsce i kontrolować je raz na jakiś czas. Dodatkowo można skorzystać ze specjalnych preparatów konserwujących. Dzięki nim owoce mogą być magazynowane jeszcze dłużej bez obaw o ich zgnicie czy też utratę właściwości odżywczych albo dobrego smaku.