Energia słoneczna jest odnawialna, to znaczy, że nie można jej stworzyć ani zniszczyć.

W drodze do powierzchni Ziemi energia przekształca się tak, że zanim zostanie uwolniona, jest to przede wszystkim energia świetlna, czyli światło słoneczne. Dwa główne rodzaje energii słonecznej docierającej na Ziemię to ciepło i światło. Energia słoneczna jest również nazywana alternatywną lub ekologiczną w stosunku do paliw kopalnych, takich jak ropa i węgiel. Kiedy mówimy, że coś jest zasilane energią słoneczną, mamy na myśli, że energia, której używa się do zasilania, pochodzi bezpośrednio ze Słońca. Niektóre systemy paneli zasilane energią słoneczną wykorzystują energię cieplną do ogrzewania, podczas gdy inne przekształcają energię słoneczną w elektryczność. Obecnie w użyciu jest wiele praktycznych zastosowań energii słonecznej. Istnieją pojazdy zasilane energią słoneczną. Niektórzy wykorzystują panele fotowoltaiczne jako bezpośrednie źródło energii, które przekształca energię świetlną w energię elektryczną do zasilania sprzętów w domach i pojazdów. Ponieważ te samochody nie działają, gdy słońce nie jest dostępne, bardziej praktyczne jest posiadanie samochodu zasilanego bateriami, które można ładować energią słoneczną, gdy jest ona dostępna. Zalety korzystania z odnawialnej energii słonecznej

W krajach i miejscach, w których tradycyjne źródła energii z sieci energetycznej nie są dostępne lub bardzo trudno dostępne, bardziej ekonomiczne jest zasilanie domu energią słoneczną.

Dla tych ludzi energia słoneczna nie jest alternatywną energią, jest to ich podstawowe źródło energii. Niewiele ludzi zdaje sobie z tego sprawę, że co godzinę dociera do Ziemi wystarczająca ilość energii słonecznej do zaspokojenia światowego zapotrzebowania na energię przez cały rok. Z tego powodu fotowoltaika Rzeszów może być świetną alternatywą dla paliw kopalnych czy ropy naftowej, ponieważ kiedyś te źródła energii się wyczerpią, a energia słoneczna jest odnawialna. Pozyskiwanie energii słonecznej jest zatem korzystne dla naszego środowiska, nie jest również tak kosztowne jak inne źródła pozyskiwanej energii odnawialnej.