Najlepsze zabawki edukacyjne mogą nie być idealnym rozwiązaniem, które uczy dziecko w ograniczonych obszarach, takich jak matematyka lub nauka.

Zabawka ma charakter edukacyjny, o ile w pewnym sensie pomaga dziecku przejść przez kolejne etapy rozwoju. W przypadku niemowląt może to być tak proste, jak pomoc w nauce chwytania przedmiotów lub rozpoznawania mimiki. W przypadku starszych dzieci może to być coś, co zachęca je do kreatywności lub umiejętności logicznych.

Jakie są najlepsze zabawki edukacyjne?

Firma Little Dutch oferuje bezpieczne i ekologiczne zabawki

Zabawki z natury są zaprojektowane do zabawy. Mówiąc najprościej, jeśli zabawka edukacyjna przestaje być zabawą, przestaje być zabawką. Zawsze należy zachęcać dzieci do zabawy, ponieważ jest to główny sposób, w jaki dzieci zdobywają nowe umiejętności. To jeden z powodów, dla których ważne jest, aby wybierać zabawki odpowiednie do wieku dziecka. Z jednej strony chcesz mieć zabawki, które będą dla nich wyzwaniem. Z drugiej strony musisz unikać pozostawiania dziecka sfrustrowanego i powodowania uczucia, że nie może robić postępów w grze lub nie może wymyślić, jak używać zabawki. W tym momencie zabawka przestaje być zabawna, a dziecko po prostu nie będzie chciało się nią bawić.

Chociaż musisz starannie dobierać zabawki, które pasują do wieku i aktualnych możliwości twojego dziecka, musisz osobiście pomóc dziecku nauczyć się nimi bawić, jeśli ma z nich czerpać więcej korzyści. Kiedy poświęcisz czas na zabawę z dzieckiem, pozwól mu wybrać zabawkę, którą chce się bawić. Kiedy to dziecko podejmuje decyzję, jest szansa, że będzie bawić się i uczyć dłużej i chętniej. Stymulacja sensoryczna to rodzaj zabawki, który jest szczególnie ważny dla małych dzieci, które wciąż rozwijają nowe umiejętności.

Czasami najlepsze zabawki edukacyjne dla rozbudzania wyobraźni dzieci to te najprostsze, jak Little dutch. Na przykład badania wykazały, że proste drewniane zabawki zachęcają do kreatywnego myślenia bardziej niż skomplikowane gadżety elektroniczne. Zabawa to doskonała okazja dla dzieci do rozwijania umiejętności społecznych z rodzeństwem lub przyjaciółmi. Niektóre zabawki bardziej sprzyjają nawiązywaniu kontaktów towarzyskich niż inne.