Wiele osób zastanawia się nad zakupem drona, ale martwią się, że sterowanie takim sprzętem może być dla nich zbyt trudne.

To ważna obawa, ponieważ w końcu wystarczy jedna katastrofa, aby zamienić tego wartego sporo pieniędzy drona w drogi kawałek złomu plastiku i metalu. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki nowoczesnym czujnikom i technologii transmisji dronami można teraz sterować łatwiej niż kiedykolwiek. Nie oznacza to, że możesz po prostu wyjąć drona z pudełka i zacząć latać nim po swoim salonie. W zależności od rodzaju wybranego drona, może być konieczne podjęcie kilku środków ostrożności. Jak każda technologia, twój nowy dron będzie wyposażony w instrukcję. Podręcznik powinien obejmować prawie wszystko, co musisz wiedzieć o dronie, chociaż czytanie o pewnych czynnościach i wykonywanie ich to dwie zupełnie różne rzeczy. Będziesz chciał dowiedzieć się jak najwięcej o funkcjach swojego drona, trybach lotu i trybach aparatu, jak ładować akumulatory, jak zainstalować śmigła i jakie są jego wbudowane ograniczenia. Jest to niezbędne do rozpoczęcia sterowania dronem, aby go nie uszkodzić. Warto również zapoznać się z obowiązującymi zasadami lotów dronów w miejscach publicznych i w okolicach, w których zamierzamy pilotować sprzęt. Być może będziesz musiał przestrzegać również lokalnych przepisów, dlatego warto je poznać i stosować się do nich podczas odbywania lotów dronem. Przez cały czas utrzymuj kontakt wzrokowy z dronem i wypuszczaj go tylko na określoną w przepisach wysokość, musisz również bezwzględnie ustąpić pierwszeństwa wszystkim załogowym statkom powietrznym w pobliżu. Nie kieruj również drona nad innych ludzi lub jadący pojazd, ponieważ jest to niebezpieczne i lataj tylko w ciągu dnia. Dowiedz się także, gdzie są strefy zakazu lotów dronami. Jeśli dysponujesz niewielką kwotą, sprawdź na jaki jaki dron do 500 złotych będzie dla ciebie odpowiedni. Nie cała krajowa przestrzeń powietrzna jest otwarta dla dronów do latania. Są to zazwyczaj obszary w pobliżu lotnisk, ale są też obszary, które są ograniczone z powodu ćwiczeń wojskowych, prywatnego ruchu lotniczego lub wydarzeń sportowych. Niektóre z tych stref zakazu lotów są dynamiczne, co oznacza, że aby ich uniknąć, potrzebujesz aktualnych informacji. Prawidłowej obsługi drona należy się nauczyć

Najlepszym sposobem uniknięcia latania w strefie zakazu lotów dronem jest skorzystanie z aplikacji zaprojektowanej specjalnie do tego celu i mogą być również używane do sprawdzania tymczasowych ograniczeń lotów dronami.

Gdy kupujesz nowego drona, jego baterie prawdopodobnie będą w stanie częściowo naładowanym, ponieważ jest to najlepszy sposób na długotrwałe przechowywanie baterii. Zanim wyruszysz na swoje pierwsze ćwiczenia z dronem, naładuj te akumulatory do pełnej pojemności. Im więcej czasu na ćwiczenie możesz uzyskać, tym lepiej. Poza tym od razu możesz się przekonać, jaką pojemność ma bateria i na ile lotu starcza pełne naładowanie. Oczywiście dron nie jest jedynym urządzeniem zasilanym poprzez baterie, jakie otrzymasz. Upewnij się, że pilot jest również w pełni naładowany lub że włożyłeś do niego nowe baterie. W zależności od modelu drona może być konieczne użycie smartfona jako kontrolera lub ekranu, więc upewnij się, że telefon jest również w pełni naładowany i gotowy do długotrwałego działania. Śmigła to najbardziej niebezpieczne ruchome części każdego drona. W przypadku kontaktu z inną osobą mogą łatwo spowodować obrażenia. Ponieważ wciąż się uczysz, równie dobrze możesz użyć osłon śmigieł, które powinny być dołączone do twojego drona. Jeśli masz zapasowe śmigła, możesz je również zabrać na loty próbne. Śmigła mogą łatwo pęknąć lub rozpaść się w przypadku awarii drona. Jeśli planujesz loty próbne, powinieneś zrobić to w obszarze wolnym od przeszkód. Dla młodszych i mniej doświadczonych użytkowników dron dla dzieci z kamerką z pewnością będzie prosty w obsłudze. Powinieneś także unikać latania w pobliżu zbiorników wodnych. Po prostu poszukaj miejsca, w którym nie napotkasz żadnych rzeczy i gdzie nadal możesz łatwo odzyskać drona, nawet jeśli ulegnie on awarii. Sterowanie dronem jest zasadniczo proste, ale potrzeba wprawy i wielu godzin ćwiczeń, aby opanować jego działanie i zwrotność.