Na rynku można znaleźć wiele spawarek z różnymi funkcjami. Jeśli jednak szukasz urządzenia do prac w przydomowym warsztacie, wybór jest trudniejszy, niż myślisz.
Przedstawiamy popularne metody spawania – MIG MAG, MMA i TIG. Wybierz dla siebie sprzęt, który nie zrujnuje Ci portfela i posłuży długie lata.
Metoda MIG MAG, czyli spawanie półautomatem spawalniczym
Spawanie MIG MAG (półautomatem spawalniczym) jest spawaniem w osłonie gazów obojętnych lub aktywnych. Spoinę tworzą tu elektroda topliwa (drut) i stopiony materiał poddany spawaniu. MIG MAG jest spawaniem za pomocą łuku elektrycznego. Wytwarza się on między elektrodą topliwą a spawanym materiałem. Owa elektroda to nic innego jak drut wysuwający się w sposób ciągły z podajnika.
Podawany wraz z drutem gaz osłonowy chroni jeziorko ciekłego metalu i łuk. Metoda spawania MIG MAG jest bardzo popularna – stanowi 65% przemysłowych, łukowych sposobów spawania.
Spawanie MIG MAG – jakie materiały wykorzystuje?
MIG (Metal Inert Gas) to proces spawania, podczas którego używa się gazu chemicznie obojętnego – helu lub argonu. Z kolei MAG (Metal Active Gas) wykorzystuje gaz chemicznie aktywny – na przykład dwutlenek węgla.
Spawanie MAG zastosujesz do spawania stali konstrukcyjnych niskostopowych, niestopowych i wysokostopowych. Z kolei, jeśli chcesz spawać aluminium, magnez, miedź oraz inne metale nieżelazne i ich stopy, użyj metody MIG.
Możesz też zastosować metodę MIG MAG, czyli wykorzystać mieszankę gazów aktywnych i pasywnych, jak na przykład argon i dwutlenek węgla.
Jak w praktyce wygląda spawanie MIG MAG?
Wiesz już, jakie materiały możesz spawać spawarką MIG MAG. Pora teraz uchylić rąbka tajemnicy odnośnie do samego procesu spawania. Półautomat spawalniczy dozuje gaz osłonowy oraz podaje drut do jeziorka spawalniczego. Zajarzenie łuku następuje tu wtedy, kiedy naciśniesz przycisk na uchwycie spawalniczym, a drut złączy się ze spawanym materiałem. Dzięki zjawisku samoregulacji drut stapia się, a długość łuku pozostaje niezmienna.
Kiedy zaczniesz spawać, przemieszczaj uchwyt spawalniczy wzdłuż spoiny. Od czego zależy jakość spoiny, gdy spawasz metodą MIG MAG? Od kilku czynników. Należą do nich:
- Twoje umiejętności,
- czystość drutu,
- materiał łączony,
- gaz osłonowy.
Spawanie MMA, czyli elektrodą otuloną
Jeśli chodzi o spawanie MMA, to była ona jedną z bardziej powszechnych metod spawania łukowego. Jednak z powodu szybkości i trudności spawania, ta metoda traci na popularności na rzecz spawania migomatem. Kiedy elektroda stapia się ze spawanym materiałem za pomocą łuku spawalniczego, powstaje połączenie spawane. Sama natomiast spoina to metaliczny rdzeń elektrody, metaliczne składniki otuliny i materiał spawany. Z kolei łuk elektryczny tworzą gazy powstające podczas procesu topienia się otuliny i warstwy żużlu. Kiedy przestaniesz spawać, musisz oczyścić spoinę, poddając ją obróbce mechanicznej. Chodzi po prostu o to, aby usunąć z niej zalegająca warstwę żużlu.
TIG – spawanie elektrodą nietopliwą z użyciem gazów obojętnych
Spawając metodą TIG, uzyskasz wyjątkowo czystą spoinę. Spawarka TIG umożliwia Ci spawanie wszystkich możliwych materiałów, jest więc urządzeniem wszechstronnym. Spawasz w osłonie gazów obojętnych, takich jak argon lub hel.
Łuk spawalniczy powstaje między elektrodą nietopliwą a spawanym materiałem.
Kiedy spawasz metodą TIG pamiętaj, że drut spawalniczy powinien być pod względem jakości dostosowany do spawanego materiału. Co możesz spawać spawarką TIG? Jak już wspomniano, są to: stale nierdzewne, stopy aluminium i tytanu, stal czarna. Urządzenia TIG mają mnóstwo przydatnych funkcji.
Jeśli szukasz spawarki do domu, zdecyduj się na sprzęt MIG MAG. Kiedy wybierzesz inwertorowe urządzenie typu 2 w 1, będziesz mógł spawać także metodą MMA i TIG. Jednak ta ostatnia dostępna jest tylko w wersji podstawowej. Dobra spawarka MIG MAG, przyda się w domu i garażu. Oczywiście możesz zainwestować w inne rodzaje spawarek, ale licz się tu z kosztami. Początkującym spawaczom polecamy półautomaty spawalnicze.