Czystość i bezpieczeństwo środowiska jest teraz ważniejsze dla ludzi niż kiedykolwiek wcześniej, a alternatywy dla plastiku pojawiają się wszędzie. Krótko mówiąc, wszyscy wyjdziemy na tym lepiej, jeśli będziemy używali plastikowych przedmiotów mniej, gdzie tylko możemy.
Wiele osób zdecydowało się przejść na bardziej ekologiczne biodegradowalne i kompostowalne worki na śmieci. Ale przy całym tym szumie naturalnie jest też mnóstwo wprowadzających w błąd informacji i marketingu, dlatego przed zakupem należy poznać wady i zalety takich worków. Wybór biodegradowalnego lub kompostowalnego worka na śmieci ma wiele wspólnego ze znalezieniem zwykłego worka na śmieci, należy wziąć pod uwagę takie rzeczy, jak rozmiar, funkcjonalność, wytrzymałość i cena. Jest jednak kilka dodatkowych rzeczy, na które należy zwrócić uwagę, wybierając bardziej ekologiczne worki na śmieci. Biodegradowalne i kompostowalne worki różnią się od siebie składem oraz czasem, po jakim się rozkładają w środowisku czy na wysypiskach śmieci. Torby oznaczone jako biodegradowalne są często wykonane ze specjalnych tworzyw sztucznych, które ulegają rozkładowi w odpowiednich okolicznościach. Jednak te okoliczności wymagają światła i tlenu, dwóch rzeczy, których nie będą miały pod stertą śmieci na wysypisku. Dużo trudniej jest też poddać recyklingowi torbę wykonaną z biodegradowalnego plastiku, ponieważ należy ją posortować w określony sposób. Worki na śmieci biodegradowalne są bardziej wytrzymałe i często są tańsze niż torby kompostowalne, co może uczynić je bardziej przyjaznymi dla portfela, jeśli chcesz żyć w sposób bardziej przyjazny dla środowiska i zrezygnować z worków wykonanych z plastiku. Niektóre worki na śmieci bio mogą być nawet w pełni kompostowalne. Jeśli szukasz czegoś, co faktycznie rozłoży się w krótkim czasie, poszukaj toreb nadających się do kompostowania. W przeciwieństwie do biodegradowalnych, takie worki na śmieci rozkładają się praktycznie w każdych warunkach. Nie zapominaj również, że jeśli wybierzesz do swojego gospodarstwa domowego worki na śmieci kompostowalne, szybko zaczną się one rozkładać, jeśli będzie w nich jakaś mokra, organiczna materia, więc musiał dość często zmieniać torbę lub starać się trzymać resztki jedzenia w oddzielnym pojemniku.
Większość kompostowalnych worków na śmieci jest wykonana ze skrobi ziemniaczanej lub kukurydzianej.
Chociaż oba zepsują się równie dobrze, torebki ze skrobi ziemniaczanej są po prostu nieco bardziej przyjazne dla środowiska. Ziemniaki wymagają mniej wody i mniej ziemi, aby wyprodukować taką samą ilość produktu. Przy tak dużej ilości plastiku gromadzącego się w naszym środowisku, od szczytów gór po dno oceanu, konieczne jest znalezienie rozwiązania problemu zanieczyszczenia plastikiem. Plastik, w przeciwieństwie do wielu innych nowoczesnych materiałów, wymaga nie tylko cennych zasobów do produkcji, takich jak ropa naftowa i gaz ziemny, ale także zanieczyszcza środowisko na dużą skalę ze względu na brak możliwości jego rozpadu. Same plastikowe torby rozkładają się nawet do 1000 lat. To właściwie oznacza, że zaczynają rozpadać się na coraz mniejsze kawałki, ponieważ plastik w ogóle nie ulega biodegradacji. Wiele osób prowadzących gospodarstwo domowe i ręcznie zmywających naczynia wie, jak bardzo przydają się w kuchni do szorowania zaschniętych czy przypalonych resztek jedzenia na garnkach czy patelniach dobrej jakości gąbki do naczyń oraz druciaki metalowe. Przy ich pomocy umyjemy brudne naczynia szybko, łatwo i bez zarysowania ich powierzchni. Przeciętny plastikowy worek na śmieci jest używany tylko przez krótki czas, zanim zostanie wyrzucony, tworząc w ten sposób niewyobrażalną ilość plastikowych odpadów w naszych domach, wysypiskach śmieci, ulicach i drogach wodnych. Na szczęście jednym z najprostszych i najbardziej ekonomicznych sposobów na zmniejszenie zużycia plastiku jest stosowanie ekologicznych worków na śmieci. Stosowanie toreb biodegradowalnych i kompostowalnych ma wiele zalet, w tym mniejszą ilość odpadów, większą wygodę i wiele innych.