Warsztaty samochodowe stają się coraz bardziej świadome działania turbosprężarek i problemów z nimi związanych. W efekcie naprawa i regeneracja turbosprężarek jest oferowana przez coraz większą liczbę serwisantów.

Branża napraw turbosprężarek to obecnie dobrze ugruntowany rynek serwisowy. Niedawny napływ turbosprężarek do samochodów osobowych i tendencja do zmniejszania rozmiarów w celu spełnienia przepisów dotyczących emisji doprowadziły do tego, że duży odsetek pojazdów jest obecnie wyposażanych w turbosprężarki. Trendy na rynku części zamiennych do turbosprężarek podążają za zmianami na rynku nowych turbosprężarek.

Rynek części zamiennych do turbosprężarek jest obecnie w pełni zaangażowany we wzrost, jaki odnotowano w przemyśle turbosprężarek na początku 2000 roku, w wyniku czego następuje znaczny wzrost liczby napraw i ogólnej działalności w branży regeneracji turbosprężarek. Turbosprężarka składa się z kilku ważnych komponentów, ale jeśli ulegną one awarii lub zniszczeniu, można je wymienić na nowe podczas procesu regeneracji turbosprężarki.

Kompletna turbosprężarka to zasadniczo zespół obracający się w obudowie środkowej i często zespół łopatek dyszy, zamknięty w obudowie sprężarki i turbiny z dodatkiem siłownika.

Firma regenerująca turbosprężarki tradycyjnie rozbiera całą turbosprężarkę i sprawdza wszystkie poszczególne komponenty, wymieniając je w razie potrzeby, a także montuje zupełnie nowe łożyska oraz uszczelki. Dokładnie w taki sam sposób, w jaki koło wymaga ponownego wyważenia po zmianie opony, turbosprężarka również potrzebuje ponownego wyważenia. Turbosprężarka zazwyczaj osiąga prędkości 230 000 obrotów na minutę lub nawet więcej, stąd poziom precyzji wyważania jest niezwykle ważny, a regeneracja turbiny musi być wykonywana na specjalistycznym sprzęcie wyważającym. Niewłaściwe wyważenie może spowodować hałas i gwizdy oraz pęknięcie ważnych elementów, co spowoduje przedwczesną awarię łożysk turbosprężarki. Stosowanie części zamiennych o niższej jakości, które nie wytrzymują intensywnych warunków, w jakich musi pracować turbosprężarka, może również prowadzić do przedwczesnej awarii, a także potencjalnego uszkodzenia silnika.