Fungicydy są to środki agrochemiczne, które pomagają ograniczyć wzrost chorobotwórczych grzybów lub je zabić.
Zboże jare i ozime jest podatne na wiele rodzajów chorób, takie jak mączniak prawdziwy zbóż i traw, rdza brunatna, brunatna plamistość liści, czerń zbóż, które można ograniczyć stosując odpowiednie fungicydy.
Jak zapobiegać chorobom grzybiczym w zbożach
Objawy mączniaka prawdziwego zaczynają się od białych zmian na wierzchołkach liści. W miarę rozwoju i rozprzestrzeniania się grzyba, liście po obu stronach będą wyglądały jak pudrowobiałe, ponieważ są pokryte zarodnikami. Uprawy są bardziej podatne na zarażenie, gdy są nadmiernie podlewane i sadzone w dużym zagęszczeniu. Grzyb zazwyczaj zimuje w chwastach krzyżowych, a zarodniki są wydmuchiwane na swoich żywicieli. Mączniak prawdziwy, jak wiele innych chorób grzybiczych na plonach, rozwija się zazwyczaj w temperaturze 15 do 20 stopni Celsjusza, gdy jest mało opadów i niska wilgotność powietrza.
Utrzymuj rośliny w zdrowiu, a obszar uprawy wolny od chwastów, aby zmniejszyć zagrożenie wystąpienia chorób grzybiczych na roślinach uprawnych. W zależności od tego, jaki grzyb zaatakuje uprawy, możemy wybrać różne rodzaje fungicydów. Fungicydy kontaktowe nie są wchłaniane przez roślinę i przylegają do powierzchni roślin. Stanowią barierę ochronną, która zapobiega przedostawaniu się grzyba i uszkadzaniu tkanki roślinnej. Produkty ogólnoustrojowe są wchłaniane przez roślinę i mogą przemieszczać się z miejsca aplikacji do innych części rośliny, aby zwalczać chorobę.
Aspik 250 EC jest to fungicyd do zastosowania na plonach zboża ozimego i jarego oraz w rzepaku. Możemy znaleźć wiele informacji na temat stosowania tego preparatu na stronie http://rosliny.kanwas.pl. Fungicyd dostępny jest w formie koncentratu do rozcieńczania z wodą w odpowiedniej proporcji zalecanej przez producenta. Jest to fungicyd o działaniu układowym, możliwe jest zastosowanie zapobiegawcze, jak również interwencyjne oraz niszczące infekcję. Możemy w ten sposób szybko i skutecznie pozbyć się grzybów na plonach, przez co uzyskamy wyższe i zdrowe zbiory.