Po śmierci kogoś bliskiego będziemy musieli zadbać o pochówek, wówczas pierwszą czynnością powinien być telefon do lekarza, czy też przychodni.

Lekarz przybywa na miejsce stwierdza zgon i wydaje kartę zgonu, jest to konieczny dokument aby można było przejść do kolejnych czynności. Wówczas należy skontaktować się z zakładem pogrzebowym , który odbierze zmarłego. Warto pamiętać iż musi się to stać w ciągu 72 godzin od śmieci, jeżeli jednak temperatura będzie wysoka, nie należy zwlekać. Zakład pogrzebowy przewiezie osobę zmarłą do swojej chłodni, i tam przygotuje do pochówku. Wiele pogrzebów naszym kraju odbywa się w obrzędzie katolickim. Wówczas trzeba zdecydować w którym kościele odbędzie się ceremonia, a także na jakim cmentarzu zostanie pochowana osoba zmarła. Wówczas zakład pogrzebowy dostarczy trumnę ze zmarłym do kościoła, lub też do kaplicy, gdzie odbędzie pożegnanie zmarłego. Zakład pogrzebowy może zadbać o odpowiednią oprawę, taką jak przykładowo kwiaty, czy też wieńce. Następnie ciało zostanie przewiezione na cmentarz, gdzie zostanie złożone w grobie.

Trumnę przenoszą pracownicy zakładu pogrzebowego, i składają w grobie.

Na miejscy zostaje odprawione nabożeństwo, trzeba oczywiście wcześniej zarezerwować kwaterę na cmentarzu. Trzeba także zadbać o odpowiedni nagrobek, obecnie wybór nagrobków jest bardzo duży, można wybierać spośród różnych rodzajów kamienia. Najczęściej będzie to granit ale można także wybrać inne materiały. Zakup nagrobka może nam oczywiście ułatwić zakład pogrzebowy kraków jest miastem gdzie znajdziemy wielu kamieniarzy, którzy wykonają dla nas odpowiedni nagrobek. Można zamieścić także epitafium, czy też dowolny napis, ale także grafikę, czy też nanieść zdjęcie osoby zmarłej. Oczywiście nagrobek może posiadać także różnego rodzaju dodatkowe zdobienia, kamienne wazony, czy też zabezpieczenia pod znicze. Wokół może zostać wyłożona kostka, co będzie bardzo dobrym pomysłem jeżeli na cmentarzu znajduje się miękkie podłoże.