Po śmierci bliskiej osoby, należy zadbać o ceremonię pogrzebową, oczywiście pomoże nam w tym zakład pogrzebowy.

Należy pamiętać o wielu różnych rzeczach, które będą konieczne podczas pochówku. Pierwsza rzeczą będzie telefon do lekarza, czy przychodni, lekarz wystawi kartę zgonu, z tym dokumentem można udać się następnie do zakładu pogrzebowego. Powinniśmy ustalić tam zakres usług, ale wcześniej dobrze będzie przekazać pełnomocnictwo, wówczas pracownik zakładu pogrzebowego pomoże nam w załatwieniu wszystkich dokumentów. Musimy dostarczyć dowód osobisty osoby zmarłej, jak również dokumenty ubezpieczeniowe, wówczas zostanie nam wypłacony zasiłek pogrzebowy. Pracownik zakładu pogrzebowego wie gdzie trzeba zgłosić się z poszczególnymi dokumentami. Następnie powinniśmy określić jak będzie wyglądała ceremonii, może być to pogrzeb katolicki, lub też ceremonia świecka. W Polsce najczęściej odbywa się ceremonia w kościele, w zakładzie pogrzebowym ciało zostaje przygotowane do pochówku.

Powinniśmy ustalić w jakiej trumnie zostanie pochowana osoba zmarła, trzeba będzie dostarczyć ubranie w którym zostanie ona pochowana.

Trzeba następnie wybrać odpowiednią trumnę, najczęściej wybierana są trumny drewniane, można wybierać trumny sosnowe, czy też dębowe w różnych odcieniach. Będą [posiadały one różne rodzaje okuć najczęściej złote i srebrne, każdy zakład pogrzebowy posiada w ofercie różne modele trumien. W przypadku kremacji trzeba będzie wybrać odpowiednią urnę, w której zostaną umieszczone prochy. Zakład pogrzebowy posiada także doświadczenie w odpowiednim transporcie trumny, z kościoła na cmentarz, zostanie ona przeniesiona z pojazdu i umieszczona w grobie. Oczywiście trumnę przeniosą pracownicy, wszystkimi szczegółami zajmie się zakład pogrzebowy Kraków jest miastem w którym będziemy mogli znaleźć profesjonalny zakład pogrzebowy. Ostatecznie trzeba także wybrać odpowiedni nagrobek, obecnie wybór jest bardzo duży.