W ostatnim czasie zanieczyszczenie środowiska naturalnego odpadami plastikowymi zwrócił uwagę opinii publicznej na plastikowe słomki i inne produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych.

Zmiana naszego podejścia do plastiku jednorazowego użytku będzie wymagać działań ze strony sektora producentów, rządu i osób prywatnych. Jednocześnie nie można zapominać o tym, jak wszechobecne są plastikowe słomki na całym świecie. Plastikowe słomki i mieszadełka znajdują się w pierwszej dziesiątce zanieczyszczeń najczęściej znajdowanych podczas corocznego międzynarodowego przybrzeżnego sprzątania oceanów. Małe i lekkie produkty plastikowe łatwo mogą znaleźć się na plażach lub wyciec z systemów gospodarki odpadami do oceanu. Każdy taki odpad może zaszkodzić zwierzętom, przyrodzie i w konsekwencji również człowiekowi, dlatego konsumenci muszą zmienić swoje marnotrawne nawyki konsumpcyjne. Ale tylko konsumenci nie są w stanie rozwiązać problemu plastiku zaśmiecającego środowisko. Producenci tworzyw sztucznych muszą również zmienić swoje postępowanie. Nie tylko poprzez eliminację plastików jednorazowego użytku, ponieważ niektóre są absolutnie konieczne, jak strzykawki i inny sprzęt medyczny, ale przez tworzenie tworzyw sztucznych, które naśladują naturalne, biologiczne procesy recyklingu i biodegradacji.

Produkcja tworzyw sztucznych to ogromny i dochodowy przemysł, a zmiana tej skali z korzyścią dla Ziemi będzie trudna, ale absolutnie konieczna.

Zatrzymanie szkód wyrządzonych naszemu środowisku przez plastik wymaga udziału wszystkich stron. Wygodną, tanią i łatwo dostępną alternatywą dla słomek wykonanych z plastiku są papierowe słomki. Są one ekologiczne, biodegradowalne i bezpieczniejsze dla przyrody. Poza niszczeniem środowiska, głównym powodem, dla którego tworzywa sztuczne są tak niebezpieczne, jest to, że uwalniają toksyczne chemikalia podczas rozkładu, takie jak bisfenol-A, w skrócie BPA. Wybierając słomki papierowe pomagasz chronić środowisko przed takimi niebezpiecznymi zanieczyszczeniami.