Rekuperacja to słowo, które coraz częściej pojawia się w kontekście inwestycji, projektowania, budowania czy modernizowania domów (nie tylko) jednorodzinnych. Rekuperator to sprytne urządzenie, które pozwala w prosty sposób ponownie wykorzystać wytworzoną energię. Jak działa rekuperator?

Rekuperacja – sprytny sposób na niższe rachunki!

Rekuperacja to proces odzyskiwania energii cieplnej w celu jej ponownego użycia. Zjawisko rekuperacji wykorzystuje się w systemech wentylacyjnych. Sposobem działania znacząco różni się od tradycyjnej wentylacji grawitacyjnej. Jaka jest różnica?

Proces rekuperacji polega na odzyskiwaniu ciepła z wywiewanego, zużytego powietrza i przekazaniu tego ciepła do powietrza nawiewanego. Dzięki temu napływające do budynku świeże powietrze ma temperaturę zbliżoną do temperatury jaka panuje wewnątrz i jest jedynie dogrzewane.

To sprawia, że potrzeba mniej energii do ogrzania pomieszczeń, a co za tym idzie – płacimy mniejsze rachunki za ogrzewanie! Ponowne wykorzystanie energii pozwala przy optymalnych warunkach obniżyć zapotrzebowanie budynku na ciepło nawet o 45 procent! To realne oszczędności, które zostają w naszej kieszeni! A to nie wszystkie zalety rekuperacji…

Jak działa rekuperacja?

W procesie rekuperacji świeże powietrze pobierane jest z zewnątrz poprzez czerpnię, a następnie kanałami wentylacyjnymi transportowane do centrali wentylacyjnej i wymiennika ciepła. Tutaj jest podgrzewane (zimą) lub chłodzone (latem). Następnie wentylator kieruje powietrze do kanałów rozprowadzających je po całym budynku.

W procesie rekuperacji strumienie powietrze nie mieszają się. Zużyte powietrze usuwane jest z pomieszczeń anemostatami i kanałami wywiewnymi kierowane jest do centrali i wymiennika, gdzie ciepło jest “odbierane” ze zużytego powietrza. Następnie powietrze kierowane kanałami do wyrzutni i usuwane zewnątrz budynku.

Korzyści z rekuperacji

Wentylacja mechaniczna zachodzi bezustannie, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Usuwa przy tym nadmiar wilgoci i dwutlenku węgla co pozytywnie wpływa na jakość snu i ogranicza się ilość alergenów i drobnoustrojów w powietrzu.

Dzięki rekuperacji nie trzeba wietrzyć pomieszczeń przez co nie tworzy się przeciągów. Rekuperacja eliminuje zjawisko zaparowanych szyb, a dzięki szczelnie zamkniętym oknom redukuje się hałas z zewnątrz.

Decydując się na rekuperację warto jednak sięgnąć po urządzenia od sprawdzonych producentów. Tworzone są one z najwyższej jakości komponentów, na dodatek są bezpieczne i spełniają wszystkie wymagane normy. Co więcej, doświadczeni producenci mają duży wybór jednostek wentylacyjnych, a bogatą ofertę filtrów dla alergików, a na dodatek służą fachową pomocą i wsparciem technicznym. Niektóre z nich oferują także bezpłatną wycenę i planowanie systemu dystrybucji powietrza. Sprawdź ofertę rekuperatorów na https://www.defro.pl/k,65,rekuperatory.html.