Żywność bezglutenowa jest nieco droższa niż inne rodzaje pożywienia, a ponieważ nie jest jeszcze zbyt popularna we wszystkich sklepach, osoby chorujące na celiakię i będące na diecie bezglutenowej zazwyczaj kupują jej więcej podczas jednych zakupów.
Osoby nie jedzące glutenu nie mogą spożywać standardowego chleba pszennego czy żytniego, dlatego muszą szukać bezpiecznych alternatyw w postaci pieczywa z ziaren bezglutenowych. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób najlepiej jest przechowywać pieczywo bezglutenowe, aby jak najdłużej zachowało świeżość i smak. Mamy w zwyczaju kupować więcej wyrobów z piekarni przed świętami oraz weekendami, kiedy to sklepy pozostają zamknięte, ale później często wyrzucamy resztki niezjedzonych pokarmów. Można jednak znacznie ograniczyć odpady, w mądry sposób przechowując jedzenie. Chleb bezglutenowy najlepiej jest przechowywać w torbie na żywność, i dodatkowo włożyć do szczelnego pojemnika, na przykład do chlebaka. Niektóre rodzaje bochenków najlepiej jest przechowywać w chłodnym miejscu lub nawet w lodówce.
Domowy, świeży lub o długiej żywotności chleb bezglutenowy niespecjalnie nadaje się do zrobienia kanapek po 3 dniach, ale nadal świetnie nadaje się do opiekania tostów lub przygotowania bułki tartej.
Chleb bezglutenowy zrobiony samodzielnie w domu najlepiej jest zamrozić około 4 godziny po upieczeniu. Możesz umieścić pieczywo podzielone na kromki w torebkach do zamrażania, aby wygodnie można było rozmrażać dzienne porcje chleba, zamiast całego bochenka. Chleb bezglutenowy najlepiej smakuje, gdy nie był mrożony dłużej niż jeden miesiąc. Jednak chleb gryczano jaglany na zakwasie najlepiej smakuje świeży. Można również po rozmrożeniu lekko spryskać kromki wodą i odświeżyć w kuchence mikrofalowej przez kilkanaście sekund. Jeśli zamrażasz kromki chleba bezglutenowego, zawiń je oddzielnie w folię spożywczą, a następnie umieść je w torbie do zamrażania, usuwając jak najwięcej powietrza. Najlepiej jest mrozić kromki chleba tylko przez 2-3 tygodnie, aby zachował swoje walory smakowe.