Elementy oświetlenia w mieszkaniu poza ewidentną użytecznością pełnią też funkcję estetyczną. Większość lamp służących do oświetlenia wnętrz jednocześnie je dekoruje.

Jeśli chodzi o oświetlenie typu led, może zachodzić obawa, że surowe, dość proste i geometryczne formy taśm czy modułów led nie będą wystarczająco estetyczne. Czy istotnie tak jest? Producenci elementów oświetleniowych wykorzystujących technologię led starają się uczynić je jak najbardziej przyjaznymi, miłymi dla oka. Poza tym, że obudowy i osłony taśm lub modułów są wykonane z różnych materiałów, takich jak bardzo dekoracyjne szkło lub metale szlachetne, można spotkać także zastosowanie profili. Profil do taśm led chroni i osłania taśmę, tworząc estetyczną, bezpieczną całość. Element taki jak najbardziej może zostać dopasowany do stylu wnętrza, zwłaszcza jeśli osoba zainteresowana zakupem trafi do sklepu z różnorodnym asortymentem. Możliwe jest dobranie profilu pasującego do kolorystyki lub dość uniwersalnego, o wysokiej estetyce wykonania. Elementy tego typu spodobają się nawet tym użytkownikom, którzy do tej pory obawiali się korzystać z technologii led. Można je w różny sposób łączyć i zestawiać.

Niektóre dopasowane są do wykorzystania przy meblach lub innych elementach wyposażenia, inne pasują do użycia na ścianach i sufitach.

Znaczący jest kształt profilu, który jest związany z późniejszym ewentualnym użyciem i wygodą korzystania. Jest to szczególnie istotne w mieszkaniach, w których dużo mebli i wyposażenia jest robiona na wymiar. Chcąc wpasować profil do taśm led na przykład do wnęki w aneksie kuchennym, trzeba wybrać nie tylko odpowiedni kolorystycznie, ale i taki o właściwej długości i kształcie. Efekty zwiększą wygodę korzystania z kuchni, bo dzięki silnemu oświetleniu led praca w aneksie stanie się znacznie bardziej komfortowa. Użycie profili w kuchni to tylko jeden z przykładów. W podobny sposób można dopasować oświetlenie do szaf i półek w sypialni lub pokojach dziecinnych. Mniejsze profile pozwolą w bezpieczny sposób doświetlić ozdoby wnętrza, miejsca z dużą ilością roślin itd.