W nowoczesnych wnętrzach nierzadko pojawiają się bardzo ciekawe rozwiązania oświetleniowe. Dzięki grze światła i cienia możliwe jest wyeksponowanie niektórych płaszczyzn czy punktów, ukrycie innych i stworzenie oryginalnego nastroju.

Zamiast korzystać z tradycyjnych żarówek, można – przynajmniej w pewnych miejscach – użyć modułów lub taśm led. Rozwiązanie to charakteryzuje duża prostota, co czyni je praktycznie bezawaryjnym i łatwym w użyciu dla każdego człowieka. Między innymi z tego powodu taśmy coraz częściej pojawiają się w mieszkaniach i ożywiają wnętrze. Najczęściej w sprzedaży dostępne są białe, zapewniające światło o zimnym lub ciepłym tonie – imitują one światło słoneczne lub jarzeniowe. Wielu użytkowników ceni sobie nie tylko specyfikę oświetlenia, ale łatwe układanie taśmy tam, gdzie jest potrzebna. Ponieważ taśmę o wybranej barwie światła kupuje się na metry (metry bieżące), wystarczy kupić odpowiednią długość i rozłożyć tak, żeby wydobyć z cienia najważniejsze punkty. Użytkownik kupujący taśmę ma możliwość zdecydować się na produkt o różnej mocy diod i różnej długości. Do wyboru są też różne kolory światła, ale kolorowe są droższe i kojarzą się raczej z zastosowaniem w przemyśle rozrywkowym. W mieszkaniach mogą być mało praktyczne.

W większości przypadków pojedyncza długość taśmy wystarczy, by bardzo dokładnie i precyzyjnie oświetlić wybrane miejsce. Jeśli nie, możliwe jest dokupienie kolejnych.

Istotna właściwość, jaką charakteryzuje się taśma led – jej odporność na wilgoć i wysoką lub niską temperaturę, może nie mieć zastosowania w pomieszczeniach prywatnych. Można to wykorzystać w bardziej specjalistycznych instalacjach, chociażby wtedy, gdy ktoś amatorsko lub półprofesjonalnie zajmuje się hodowlą zwierząt mieszkających w terrariach czy też akwariach. Taśma led może zostać umieszczona w wodzie czy w wilgotnych, ciepłych warunkach panujących w terrarium bez ryzyka uszkodzenia. Podobnie funkcjonują krótsze i mniej elastyczne moduły led.