W każdym nowoczesnym samochodzie mamy do czynienia z funkcjonowaniem bardzo wielu różnych systemów. To, czego nie było w starych samochodach, tutaj istnieje i funkcjonuje nawet w zbyt dużym stopniu.
Wśród bardzo wielu różnych systemów samochodowych, jako jeden z tych podstawowych funkcjonuje system ABS. Z jednej strony każdy z nas doskonale wie, czym jest ów system, ale czy aby na pewno? Jak działa, w jakich sytuacjach się on sprawdza, w jakich sytuacjach jest potrzebny? Z jednej strony można spotkać się z określeniem, iż system ABS jest systemem antypoślizgowym. W rzeczywistości jednak jest to błędne spojrzenie na to pojęcie.
Nie jest to bowiem wprost system antypoślizgowy. Oczywiście jest on związany z pojęciem hamowania, ułatwia zachowanie w sytuacji konieczności szybkiego i bezpiecznego zahamowania pojazdu, ale na pewno ABS nie można nazwać systemem antypoślizgowym. Jego podstawowym zadaniem jest utrzymać poślizg kół na pewnym poziomie gwarantującym bezpieczeństwo i zachowanie równowagi pojazdu.
Tym samym mówiąc o ABS, należy wskazać na to, że jest to system pozwalający utrzymać stabilność samochodu w trakcie hamowania, w tym również w trakcie gwałtownego hamowania.
Jednocześnie też system ten odpowiada za inne ważne funkcje jak chociażby znaczne skrócenie czasu hamowania oraz zapewnienie kierowcy kierowalności pojazdu podczas wykonywania manewru hamowania. ABS to system elektroniczny, który pozwala na to, czego nie jest w stanie dokonać żaden ludzki umysł, nawet ten najbardziej świeży i sprawny. Dlatego też systemy ABS stały się podstawowym wyposażeniem każdego samochodu. Pośród wielu różnych systemów mogących znaleźć się w pojeździe, właśnie ów ABS jest jednym z bardziej kluczowych i niezbędnych. Może w pojeździe zabraknąć różnych innych systemów elektronicznych, ale jazda bez ABS będzie znacznie bardziej utrudniona. Tym samym dbając o własne i swoich pasażerów bezpieczeństwo, warto mieć w pojeździe sprawdzone wszystkie istniejące systemy, a zwłaszcza sprawny ABS.